- DANE KONTAKTOWE -
Spółdzielczy Dom Kultury
w Nowym Targu
Al. Kopernika 12
34-400 Nowy Targ

Tel. 18 266 51 33
E-mail: sdk@nsmnt.pl
- KALENDARZ -
ładowanie kalendarza
Sekcja Uniwersytetu Trzeciego Wieku

WOLONTARIAT W SPÓŁDZIELCZYM DOMU KULTURY

 

 

 

            Sekcja Wolontariatu działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Targu powstała w 2014 roku w ramach projektu „Rządowy Program na Rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020” i dzięki współpracy  ze Stowarzyszeniem Sursum Corda w Nowym Sączu, które przeprowadziło szkolenie pierwszych 16-tu osób i przygotowało zainteresowanych do pracy w wolontariacie.

Założeniem sekcji było pomaganie osobom chorym i samotnym głównie w ramach UTW, ale sekcja  nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „ę” w Warszawie, ze Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, a także z włodarzami  miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu czego rezultatem było  powstanie kilka projektów, które objęły swoim zasięgiem szersze grono mieszkańców Nowego Targu.

Dzięki tym inicjatywom sekcja nawiązała kontakt ze  Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niesprawnością Intelektualną „Chatka”, dziećmi z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Nowym Targu, z  Domem Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu, a także z miłośnikami gry w szachy z naszego miasta i okolicy.

            W 2016 roku sekcja rozpoczęła współpracę  ze Spółdzielczym Domem Kultury.  Na co tygodniowe spotkania, które odbywają się w każda środę przychodzą osoby samotne, te należące do UTW, ale także zwykli mieszkańcy pobliskich osiedli.

Można tu wypić kawę, zjeść ciastko, pogadać z koleżanką. Raz w miesiącu są organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy prezentują swoje pasje i zainteresowania. Tutaj powstają plany, omawiane są projekty, sekcja przygotowuje  się do różnych akcji, czasem miejsce to zamienia się w warsztat gdzie przygotowuje się kotyliony i chorągiewki na obchody Świąt Państwowych, albo inne dekoracje świąteczne. Sekcja organizuje także spotkania integracyjne i okolicznościowe takie jak Opłatek, czy Walentynki, bo wolontariat to nie tylko praca, to także wspólna zabawa, to dzielenie się radością.

Cel który nam przyświeca, to walka z samotnością i wykluczeniem.

 

JEŚLI CZUJESZ SIĘ SAMOTNY I NUDZISZ SIĘ W DOMU PRZYJDŹ DO NAS, SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDA ŚRODĘ OD GODZINY 17 DO 19.